Zápisky z WordCamp Europe 2018

Navštívil som WordCamp Europe 2018 v Belehrade. Tu je niekoľko poznámok o tom, kam smeruje WordPress a čo nového v komunite.

Atmosféru konferencie zachytáva aftermovie, pozri si ho:

Budúcnosť WordPress je v blokoch

Témou číslo 1 bol jednoznačne Gutenberg – nový editor pre WordPress, ktorý je možné testovať už niekoľko mesiacov ako plugin. Dostupné je aj LIVE DEMO. Finálne vydanie je naplánované na august, s príchodom WordPress 5.0. Vela sa o tom hovorilo aj minulý rok v Paríží…

Viac info o budúcnosti WordPress v samostatnom článku o Gutenbergu.

WordCamp Europe 2018, Matt Mullenweg
Záber z prednášky Matta Mullenwega

 

Gutenberg Editor
Ukážka nového WordPress editora

Google a WordPress

Na moje prekvapenie sa do témy WordPress pustil aj Google. Celkom mu to trvalo. Na WordCamp Europe 2018 patril medzi hlavných partnerov, mali tu veľký stánok a prezentovali svoje riešenia pre WordPress (AMP, Google Cloud, voľné pracovné pozície a kopec iného. Od Google je tak možné očakávať v budúcnosti viac a možno ich dotiahneme aj na naše lokálne WordCampy na Slovensku. Pre WordPress je to veľké plus.

Google stánok na WordCamp Europe 2018

Contributor Days

Deň pred samotnou konferou sa konal Contributors Day – deň venovaný prispievaniu do WordPress. Spolu s Dominikou som navštívil stánok Polyglotov a venoval sa prekladom. Celkovo nás na Contributor Day bolo 529, rozdelených do cca 24 tímov.

WordCamp Europe 2018 Contributor Day, Karol Vörös & Dominika Bašnáková

Prednášky

Všetky prednášky z WordCamp Europe nájdeš na WordPress.tv.

Belehrad

Po minuloročnej návšteve Paríža sme boli s Dominikou výrazne spokojnejší. Ľudia v Srbsku sú veľmi fajn, v meste nám ochotne poradili a cítili sme sa tu veľmi dobre.

Návšteva Belehradu nie je vôbec drahá. Krásne ubytko s raňajkami, fitkom/bazénom a využitým minibarom sme mali za menej ako 300€, v meste všetko asi o tretinu lacnejšie ako u nás v Bratislave. Na samotnom meste je ale vidno nižšiu ekonomickú úroveň. Napríklad väčšina verejnej dopravy (aspoň tá čo som videl) je v katastrofálnom stave. Na druhú stranu, v porovnaní s Parížom bola niekoľko násobne lacnejšia – 5-dňový lístok za nás vyšiel 9€, v Paríži cez 70€ (!) na osobu.

Do Belehradu sme cestovali autom. Cesta trvá okolo 6 hodín. Jediným miestom, kde sa môžete zdržať je hraničný priechod Horgoš – Röszke cestou späť. Čo som sa dočítal, väčšinou tu fungujú max dve okienka, čo v spojení s častou prehliadkou vozidila skončí aj 2h zdržaním. V lete majte natankované a klímujte, nám sa vyšplhala teplota na 40+ stupňov.

Zdroj cover fotky: 

Od Karol Vörös

Mojim daily jobom je produktový manažment vo WebSupporte. Ako freelancer pomáham podnikateľom predávať online.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *