Transfagarasan a Transalpina trip

transfagarasan cesta
Transfagarasan v plnej kráse

Tieto dve, údajne najkrajšie cesty sveta, môžem pokojne označiť za pútnicke miesto motorizmu. Kľukaté cesty, nádherný výhľad, nový asfalt. Pridajte k tomu výšku cez 2K nad morom a ťažkú nohu na plyne… Jazda života, čo si budeme hovoriť.

Cestu som absolvoval na mojom športovom Swifte, sparinga robil Colt CZT. Pokiaľ máte športové auto a jazdeckého ducha, cestu si náramne užijete.

Na niektorých úsekoch sme obiehali ledva idúce Dacie, na iných sme mali cestu len sami pre seba. Ideálnym doplnok na jazdu sú vysielačky, cez ktoré si môžete hlásiť stav na ceste. Mnohé úseky sú zároveň veľmi prehľadné, tažke oproti-idúce auto vás neprekvapí.

Krásu tohto kraja okúsili aj v Top Gear…

Hory sme navštívili počas pracovného týždňa. Ostatných autičkárov sme nestretli. Zrejme chodia cez víkend… Na Transalpine sme stretli „kolegu“ z Litvy na Golfe R.

Ubytko, tankovanie a nákupy

Pokiaľ máte z cesty do Rumunska obavy, tak väčšina z nich môže ísť bokom. Ubytko vyriešite bez problémov cez Booking.com. Noc sme strávili v meste SibiuAlba Iulia. Penzióny boli na dobrej úrovni. Bezproblémová ENG, bezchybná čistota a vydatné raňajky.  O auto sme sa tiež nemuseli báť. Pre tri osoby nás jedna noc vyšla 47, resp. 58 €.

BTW. Peňazí vám veľa netreba. Všetko potrebné zaplatíte kartou v meste. Na suveníri na kopcoch sme zamenili 100 ROL, čo bolo cca 22 €. Klasická magnetka vyšla na 5 ROL.

S potravinami je to maximálne v pohode. V mestách nájdete Lidl a Carrefour, kde si môžete nakúpiť bežné potraviny na cesty. Vzhľadom na cestovateľský kompromis som bol ochotný jest aj pečivo. Na moje prekvapenie bolo všade iba svetle, no tých pár dní sa to vydržať dá.

S tankovaním tiež žiadne problémy. Cestou (a vďaka Waze) sme vždy narazili na OMV, kde nájdete aj prémiové, stovkové palivo. Cesta na kopce z miest ďaleká nie je. Na čerpačku sme sa vracali s polovicou nádrže. P.S. Benzín je v Rumunsku o niečo lacnejší ako u nás.

Návrat do mesta odporúčam vždy za svetla. Cesta po dedinkách po zotmení bohvieako bezpečná nie je. Žiadne osvetlenie (ani v dedine), konské vozy alebo dobytok, ktorý zbadáte na poslednú chvíľu. My sme takto narazili x-krát na kravu, ktorá sa na nás len nechápavo dívala. Rumuni zároveň preferujú odstavenie (a zaparkovanie) auta v zatáčke či inom neprehľadom mieste. Takže áno, bezpečná jazda si žiada viac vodičovej pozornosti.

V každom prípade nás nikto nechcel okradnúť, zbiť ani obrať o doklady… Hold, aj s takými názormi na cestu do Rumunska som sa stretol.

Kedy tam ísť

Ideálnym časom na takýto výlet je leto (júl/august). Na jar a jeseň vás môže hore zastihnúť sneh a cesta sa uzavrie. Z výletu tak veľa neostane.

Transfagarasan

Transalpina

Racing

Tá 8-10 hodinová cesta zo Slovenska za to všetko stála… Rád si to zopakujem, zase s iným autom 🙂

Publikované
Kategorizované ako Personal

Od Karol Vörös

Špecialista na prevádzku webov, markeťák, produkťák.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *