Zmeň svoje nastavenie mysle s knihou Mindset

Recenzia knihy Nastavenia mysle (Mindset)

Výber knihy na letnú dovolenku padol na Mindset od Carol S. Dweck. Ty brďo, ako som to len zhltol! Popisuje tzv. fixné nastavenie mysle a nastavenie mysle na rast dotýkajúc sa tém výchová detí, obchod, vzdelávanie aj vzťahy.

Carol S Dwecková je uznávaná popredná vedkyňa v oblasti výskumu osobnosti, v sociálnej psychológii a psychológii zameranej na rozvoj človeka. Celá kniha je akýmsi prierezom jej výskumu na školách. Hneď na úvod dostanete úvod do nastavenia mysle a rozbor toho, na čo všetko má vplyv.

V knihe vysvetľuje, prečo nám na úspech nestačí len talent a schopnosti, ale aj to, či sa naše ciele snažíme dosiahnúť s fixným nastavením alebo s nastavením na rast.

Fixné nastavenie vs. nastavenie mysle na rast

S fixným nastavením mysle veríte, že veci sú dané. Nič sa nedá zmeniť, ste už raz taký a nič s tým nespravíte. Buď ste úspešný alebo nie. Chyby nie sú tolerované a všetko (aj vy sám) je perfektné alebo zlé. Viac menej nič medzitým.

S nastavením mysle veríte, že veci sa môžu zmeniť. Vašim dobre známym slovom je rozvoj, učenie sa. Tolerujete chyby, najmä ako priestor na zlepšenie sa. Neveríte na onálepkovanie (nešikovný, neúspešný), ale viete, že čokoľvek budete dostatočne dlho a tvrdo skúšať, raz sa vám to podarí.

Takto nejako by som to zhrnul do dvoch odsekov.

Výchová detí, vzdelanie, biznis aj šport

Zdrojom dát v tejto knihe je nespočetne veľa rozhovorov a výskumov na školách. Niekoľko poučných myšlienok:

  • Chválenie inteligencie nezvyšuje sebadôveru detí a nevedie ich k pozitívnym výsledkom.  Príklad: „Doniesol si 1 z testu, si taký šikovný!“ Pokiaľ nabudúce dieťa nedonesie 1, bude si tak akurát myslieť, že je neschopné a nešikovné. Autorka poukazuje, že je lepšie pochváliť snahu, proces učenia sa. „Parádne si sa na to pripravil a podal svoj najlepší výkon“. Ak to aj nabudúce nebude 1, dieťa bude spokojné, bo bude vedieť, že odviedlo dobrú robotu (a na 1 ešte treba popracovať).
  • Líder s fixným nastavením mysle nepovažuje seba samého za nadpozemsky múdreho. Je len otvorený procesu učenia sa.
  • V športe nevyhráva iba talent či dar od boha. Je to najmä tvrdá drina a tisícky hodín, ktoré dostanú športovca na vrchol. Ten, kto na sebe neprecuje, nenapreduje a len ťažko dosiahne svoje ciele.

Tých cca 300 strán som zbuchol za týždeň. Kvalitné čitanie. Knihu kúpiš na martinus.sk za cca 13€.

 


Článok obsahuje affil odkazy. Ak si kúpiš vďaka mne knihu, podporíš tým aj moju prácu na tomto blogu.

Od Karol Vörös

Špecialista na prevádzku webov, markeťák, produkťák.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *