Sledovanie dostupnosti webových stránok

Kamera na sledovanie

Takmer každý hosting na trhu tvrdí, že je mega dostupný a spoľahlivý. Ako si však tieto slová overiť v praxi? Ako zistiť, že môj web v pravideľných intervaloch nefunguje a návštevníci vidia bielu fuck you stránku, prepáčte 500 Error stránku?

Uptime monitor na WordPress weboch

Na WordPress weboch je to úplná hračka! Stačí nainštalovať plugin Jetpack a v ňom aktivovať Monitor (v SVK preklade Monitoring). Plugin bude sledovať  webku každých 5 minút a v prípade nedostupnosti dostanete echo na mail. Nič viac, nič menej. Zadarmo.

Jetpack monitor pre WordPress
Okrem výpadku ste informovaný aj o opätovnom fungovaní.

E-maily, ktoré Jetpack monitor posiela obsahujú čas, kedy bol zachytený výpadok. Druhý mail, informujúci o opätovnom fungovaní webovej stránky, obsahuje aj celkovú dĺžku výpadku. Viac informácií v zásade nepotrebujete.

Metodika testovania Jetpack Monitoringu

Podľa autorov pluginu sleduje Jetpack Monitor dostupnosť webovej stránky každých 5 minút. Pri nedostupnosti stránky alebo jej nenačítaní do 10s sa služba pokúsi stránku overiť ešte 2 razy. Ak neuspeje, Jetpack sa pokúsi o načítanie stránky z 2 geograficky odlišných lokalít s timeoutom až 20s. Ak všetko zlyhá, Jetpack označí stránku za nedostupnú a vy dostávate upozornenie na e-mail.

Z praxe môžem povedať, že napríklad na WY Hostingu pre WordPress funguje spoľahlivo a maximálne korektne. E-maily dostávam pri reálnych odstávkach, čo v prípade WY je raz za rok. Niektoré iné hostingy môžu Jetpack blokovať a nemusí to fungovať správne. Odporúčam overiť si na helpdeskui 😉

Existujú samozrejme ďalšie možnosti, zväčša platené. Jednou z nich je ManageWP, ktorý na blogu informuje aj o ostaných možnostiach.

Ostatné weby a možnosti

Veľmi prepracovanou alternatívou je nástroj Pingdom, ktorý je známy predovšetkým vďaka skvelému meraniu rýchlosti načítania webových stránok. Toto profi riešenie začína na cene približne 12 dolárov mesačne. Za veľa peňazí ponúka naozaj veľa muziky, takže sa oplatí aspoň preštudovať ich ponuku.

Záver

Dostupnosť webu je v prvom rade o hostingu. S hostingom za euro alebo zadarmo toho veľa nespravíte. Ak sa objavia pravideľné výpadky, odporúčam prejsť na vyšší program alebo zmeniť poskytovateľa.

Ak poznáte niekoho, komu článok pomôže, tak mu ho zazdieľajte. Ďakujem!

Od Karol Vörös

Špecialista na prevádzku webov, markeťák, produkťák.

3 komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *