Ako som sa zbavil bolesti chrbta

balance

Dlhé mesiace ma bolel chrbát ako hovado. Najmä v noci. Pravidelne som spával posediačky. Z úplného dna ma vytiahlo cvičenie. Správne cvičenie, s odborníkom. Niekoľko mesiacov sa citím dobre.

Diagnóza a odporúčania

Platničky. Dehydratácia a hernia diskov. Rôzne posunutia, aj o 4mm. Všeliaké spodné hranice noriem, tlak na kanály. Operované koleno a niekoľko ďalších zranení. Mám za to, že toto je daň za profesionálny šport, ktorému som sa venoval. A (ne)úroveň, v ktorej sa náš šport nachádzal – nikto nás neučil, ako si na seba dávať pozor a ako sa ľudovo „nedodrbať“.

Väčšina doktorov mi automaticky núkala operáciu. Iní odporúčali prestať so športom. Absolvoval som viacero rehabilitácií. Procedúry, cvičenia, masáže, tejping,. Vždy to krátkodobo pomohlo. A potom boli problémy späť.

Správne cvičenie

Na moje počudovanie nebol problém v športe a pohybe. Problém bol v nesprávnom pohybe. Na poslednom sedení u odborníka mi tento človek povedal, celkom sebaisto, čo všetko robím zle. Čo všetko mám oslabené, čo naopak preťažené. Papiere a záznamy z predošlých vyšetrení ho vôbec nezaujímali. Že darmo posilňujem vonkajšie svaly, keď to vnútro je slabé.

Dal som tomu šancu Manželka rozhodla a prihlásil som sa na 10 individuálnych cvičení s fyzioterapeutkou (AMBULANCIA profesora Gútha). 300€ ??. Na úvod som bol ale veľmi skeptický a MOJE EGO trpelo.

Hlboký stabilizačný systém (core)

Odkedy ma trápila bolesť krížov, všimol som si zhoršenú schopnosť udržať rovnováhu. Napr. na jednej nohe, na bossu/fitlopte. Bolo to však presne naopak. K bolesti chrbta ma priviedol práve slabý stred tela.

Akonáhle som začal intenzívne stred tela posiľnovať, problémy začali ustupovať. Zrazu som sa normálne vyspal. Jasné, občas ma to chytí – napr. po dlhej ceste v aute. Je to ale asi milión krát lepšie. A čo to ten stred tela vlastne je?

Ukážka toho, čo by si mal robiť.

Sú to svaly, ktoré na rozdiel od veľkého bicepsu plne funkčné potrebuješ. Starajú sa o správne držanie tela pri chôdzi, sedení a akejkoľvek aktivite.

  • Bránica
  • Priečny brušný sval
  • Vnútorné šikmé brušné svaly
  • Panvové dno
  • Hlboké svalstvo chrbtice

Silný stred tela mi pomáha každý deň, v bežnom živote aj tréningu. Dokončil druhý cyklus, začal tretí. 30 týždňov tvrdeného cvičenia, žiadne ťuťumuťu a masážičky. No stojí to za to. Ak máš podobné problémy, určite skôč aspoň na konzultáciu k odborníkovi. Možno ti bude stačiť pár sedení a kvalita tvojho života sa rapídne zlepší. A to je na nezaplatenie

Publikované
Kategorizované ako Personal

Od Karol Vörös

Špecialista na prevádzku webov, markeťák, produkťák.

1 komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *